Procesy legalizacji THC

Specjaliści zapowiadają rewolucję w Australii, której wynikiem ma być zezwolenie na medyczny użytek marihuany. Od połowy lat 60. ubiegłego wieku, obowiązywał zakaz zarówno hodowania, posiadania jak i stosowania marihuany, jednak po upływie pięciu dekad rząd chce zmienić prawo. Pierwsze kroki już podjęto, które zostały umotywowane potrzebami osób cierpiących na choroby przewlekłe. Istotną rolę w procesie legalizacji medycznej mariuhuany odgrywa australijska Minister Zdrowia - Susan Ley - która prywatnie zaangażowała się w rozmowy z osobami cierpiącymi na groźne, śmiertelne choroby.

Pacjenci, lekarze są zgodni medyczna marihuana w odróżnieniu od środków farmakologicznych łagodzi ból, likwiduje skutki uboczne chemioterapii przy tym nie posiada skutków ubocznych. Problem w tym, że nielegalne drogi nabywania konopi dodatkowo wzmagają stres, który nie jest zalecany podczas jakiegokolwiek leczenia. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, rząd jest na etapie tworzenia ustawy, która ma na celu regulacje prawne dotyczące hodowli oraz rozprowadzania medycznej marihuany. Planuje się podawanie konopii pacjontom, w celu niwelowania objawów bólowych oraz łagodzenia niektórych chorób, m.in. dziecięcej padaczki, cukrzycy, jaskry.

Minister Zdrowia jednak uprzedza, iż konkretne regulacje będą zależne od władz konkretnych stanów. Można śmiało uznać, że australijski rząd idzie śladem Chorwacji, bowiem od połowy października bieżącego roku medyczna marihuana jest legalna na Bałkanach. Ustawa uchwalona przez chorwacki rząd definiuje sposób terapii, ale i choroby w których wykorzystanie konopi jest zalecane. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju nowotwory, stwardnienie rozsiane oraz ADIS. Chorwacki rządowy projekt, jednak zakazuje hodowli - nawet na własny użytek - zaś zamówienie na medyczną marihuanę realizowane jest na podstawie recepty w aptece. Rząd sprecyzował dokładnie formę pdania, ilość specyfiku jaka przysługuje pacjentowi raz na miesiąc.

Autor

Bartosz Guc

Dystrybutor oleju konopnego, Gdańsk

Zobacz również