Marihuana na liście wyborczej w 2018 r.

Marihuana na liście wyborczej w 2018 r.

Posted by Marihuana Doctors on 11/07/2018 in Aktualności i aktualizacje

Aktualizacja z 6 grudnia 2018. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

W tych wyborach, niektórzy wyborcy oddali swoje głosy nie tylko na kandydatów. Karty do głosowania zawierały również środki związane z konopiami indyjskimi. Cztery stany głosowały za legalizacją marihuany w jakiejś formie. Michigan i Dakota Północna mogły zagłosować za rekreacyjnym użyciem marihuany, podczas gdy Utah i Missouri opowiedziały się za użyciem marihuany medycznej.

Ponadto w pięciu stanach głosowano na kandydatów na gubernatorów, co może mieć wpływ na przyszłość przepisów dotyczących marihuany w tych stanach. W tych pięciu stanach kandydaci Demokratów opowiadali się za prawem dotyczącym marihuany, natomiast kandydaci Republikanów byli przeciwni temu prawu. Jeśli te pięć stanów - Connecticut, Floryda, Illinois, New Hampshire i Nowy Jork - głosowało na kandydata Demokratów, to w niedalekiej przyszłości mogą tam obowiązywać nowe prawa dotyczące rekreacyjnej lub medycznej marihuany.

Ogólnie rzecz biorąc, 66% Amerykanów popiera legalizację marihuany. Czy statystyki pokryją się z wynikami? Przekonajmy się.

Wyniki już są!

Trzy z czterech stanów przyjęły ustawę o marihuanie. Michigan, Utah i Missouri przyjęły ustawę, natomiast Dakota Północna odrzuciła projekt ustawy o medycznej marihuanie. Ponadto w trzech z pięciu stanów - Connecticut, Illinois i Nowym Jorku - zwyciężyli demokratyczni gubernatorzy popierający medyczną marihuanę.

Stany głosujące za rekreacyjną marihuaną

Michigan

Przyjęte! Michigan opowiedziało się za używaniem rekreacyjnej marihuany stosunkiem głosów 56% do 44%, stając się 10. stanem i pierwszym stanem na Środkowym Zachodzie, w którym legalne stało się rekreacyjne używanie marihuany. Przed wyborami sondaże wskazywały, że mieszkańcy Michigan już wcześniej aprobowali rekreacyjne używanie marihuany, a ponieważ w Michigan mieszka największa liczba użytkowników medycznej marihuany w USA, nie jest zaskoczeniem, że rekreacyjna marihuana przeszła w Michigan.

Zgodnie z nowym prawem, marihuana będzie regulowana podobnie jak alkohol. Użytkownicy, którzy ukończyli 21 lat, mogą posiadać do 2,5 uncji marihuany. Marihuana będzie opodatkowana, co początkowo zostanie przeznaczone na proces wdrażania ustawy, a następnie na badania kliniczne. Resztki zostaną przekazane gminom, funduszom szkolnym i funduszom transportowym.

Północna Dakota

Nie przeszła! Niektóre źródła donoszą, że powodem, dla którego użytkownicy nie zagłosowali za rekreacyjną marihuaną, był brak zarysowanych przepisów dotyczących tej branży. Projekt ustawy nie określał limitów posiadania ani struktury regulacyjnej. Przed wyborami sondaże wskazywały na mieszane wyniki. Medyczna marihuana jest nadal wdrażana w Dakocie, co może być kolejnym powodem, dla którego wyborcy odrzucili rekreacyjną marihuanę. W 2016 r. Dakota Północna zatwierdziła Środek 5, który ustanowił program medycznej marihuany dla tego stanu. W 2017 r. wprowadzono zmiany do tego środka, a w 2018 r. Departament Zdrowia wreszcie otworzył okno składania wniosków o licencje na prowadzenie przychodni medycznych w wyznaczonych obszarach.

Stany głosujące za medyczną marihuaną

Utah

Przeszło! Utah przegłosowało ustawę o medycznej marihuanie stosunkiem głosów 53% do 47%, mimo że Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich publicznie sprzeciwiał się ustawie.

Miesiąc przed wyborami obaj kandydaci w głosowaniu wspólnie poparli plan legalizacji marihuany dla pacjentów pod opieką lekarza, co najprawdopodobniej doprowadziłoby do legalizacji, nawet gdyby ustawa o medycznej marihuanie nie przeszła podczas wyborów.

Zgodnie z nowym prawem, pacjenci, którzy uzyskają zgodę, otrzymają stanową kartę identyfikacyjną, która pozwoli im na zakup do dwóch uncji medycznej marihuany w ciągu dwóch tygodni w jednej z poradni. Zgodnie z nową ustawą palenie marihuany, nawet z kartą medycznej marihuany, jest nadal niedozwolone. Sprzedaż medycznej marihuany będzie zwolniona z podatku od sprzedaży. Wreszcie, domowa uprawa marihuany nie jest dozwolona, chyba że pacjent mieszka w odległości ponad 100 mil od przychodni.

Missouri

Przeszło! Wyborcy z Missouri głosowali na "tak" lub "nie" w trzech wyborach, które różniły się wysokością podatku oraz innymi kryteriami. Ostatecznie poprawka nr 2 została przyjęta stosunkiem głosów 66% do 34%. Przegłosowany czteroprocentowy podatek od sprzedaży zostanie przekazany na fundusz dla weteranów wojskowych na usługi zdrowotne po pokryciu kosztów wdrożenia.

Zgodnie z nowym prawem pacjenci będą mogli otrzymać kartę identyfikacyjną, która umożliwi im zakup do czterech uncji medycznej marihuany i uprawę do sześciu roślin miesięcznie. Palenie roślin będzie dozwolone w przypadku dziewięciu zatwierdzonych schorzeń, a w przypadku innych dolegliwości - po uzyskaniu zgody lekarza.

Stany głosujące na gubernatorów o przeciwstawnych poglądach na temat marihuany

Connecticut

Ned Lamont, Demokrata, wygrał z kandydatem Republikanów Bobem Stefanowskim stosunkiem głosów 48,6% do 46,8%.

Floryda

Kandydat republikanów Ron DeSantis wygrał wybory na gubernatora z Andrew Gillumem stosunkiem głosów 49,7% do 49%.

Illinois

Wybory na gubernatora wygrał kandydat Demokratów J.B. Pritzker. Pokonał on republikanina Bruce'a Raunera 54 procent do 39,3 procent.

New Hampshire

Kandydat Republikanów, Chris Sununu, pokonał kandydatkę Demokratów, Molly Kelly, stosunkiem głosów 52,8 do 45,8 procent.

Nowy Jork

Kandydat demokratów Andrew M. Cuomo wygrał wybory na gubernatora z republikaninem Markiem Molinaro stosunkiem głosów 59% do 36,8%.

Dodatkowe informacje

Dowiedz się więcej o wszystkich stanach, które zalegalizowały marihuanę lub znajdź w pobliżu siebie lekarzy uprawnionych do przepisywania medycznej marihuany.

Autor

Daria Mąk

Lekarz onkolog, Warszawa

Zobacz również