Oklahoma legalizuje medyczną marihuanę

Oklahoma legalizuje medyczną marihuanę

Posted by Marihuana Doctors on 07/10/2018 in Aktualności i aktualizacje

Aktualizacja z 6 grudnia 2018. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

We wtorek, 26 czerwca 2018 r., wyborcy w Oklahomie zatwierdzili ustawę wyborczą, dzięki czemu stan ten stał się 30. stanem w kraju, który zalegalizował medyczną marihuanę. 57 procent głosujących opowiedziało się za tą zmianą, która da lekarzom prawo do przepisywania marihuany na wszelkie dolegliwości, które ich zdaniem mogą być z niej korzystne. Dla wielu jest to zaskoczeniem, ponieważ Oklahoma jest uważana za jeden z najbardziej konserwatywnych stanów w kraju. Stan ten nie tylko zatwierdził tę ustawę, ale jest to również jedno z najbardziej liberalnych praw dotyczących medycznej marihuany w kraju, pozwalające lekarzom na swobodę w przepisywaniu marihuany.

Ustawa spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony wielu urzędników stanowych, ale przeszła mimo ich otwartych komentarzy przeciwko niej. Zwolennicy legalizacji medycznej marihuany uważają, że świadczy to o rosnącej akceptacji dla leczenia konopiami indyjskimi w całym kraju. Potwierdza to również, że poparcie dla dostępu do legalnej medycznej marihuany nie jest sprawą partyjną, ponieważ Oklahoma jest historycznie czerwonym stanem.

Przygotowania do wyborów

Podobnie jak wiele stanów, Oklahoma nie posiadała kompleksowego prawa dotyczącego medycznej marihuany, ale zezwalała na ograniczony dostęp do niepsychoaktywnych ekstraktów z konopi. Jednak stan zarezerwował te leki dla osób z zaburzeniami napadowymi lub innymi poważnymi schorzeniami. Kwestia stanowa 788 w Oklahomie dała wyborcom możliwość samodzielnego wypowiedzenia się w tej sprawie. Jednak przed wyborami spotkała się ona z silną opozycją. Wśród przeciwników były grupy religijne, środowisko biznesowe, a nawet urzędnicy państwowi, tacy jak gubernator Mary Fallin, republikański senator James Lankford i inni.

Wielu uważa, że umieszczenie ustawy na karcie do głosowania w czerwcowych prawyborach było próbą przekreślenia jej szans. Ogólnie rzecz biorąc, w prawyborach biorą udział starsi, bardziej konserwatywni wyborcy, w porównaniu z wyborami powszechnymi, które odbywają się jesienią. Mogli oni mieć nadzieję, że młodsi wyborcy i inne grupy demograficzne, które popierają medyczną marihuanę, będą mniej skłonne do głosowania.

W ostatniej chwili wiele różnych grup, takich jak Departament Szeryfa Oklahomy i Stowarzyszenie Prokuratorów Okręgowych, prowadziło otwartą kampanię przeciwko ustawie. Jedna z grup opozycyjnych, która próbowała zniweczyć głosowanie, przeprowadziła nawet kampanię reklamową o wartości 500 000 dolarów.

Z kolei zwolennicy ustawodawstwa dotyczącego medycznej marihuany nie otrzymali zbyt wielu funduszy od krajowych grup zajmujących się reformą polityki narkotykowej. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu, wyborcy zatwierdzili inicjatywę podczas czerwcowych prawyborów.

Co to oznacza dla mieszkańców Oklahomy

Pomimo wszystkich oporów, fakt, że wyborcy w Oklahomie zatwierdzili Stanową Kwestię 788, jest ogromnym krokiem naprzód dla ustawodawstwa dotyczącego medycznej marihuany, zarówno w tym stanie, jak i w całych Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że pomimo oficjalnego sprzeciwu, stan nadal uznaje głos ludzi.

W przeciwieństwie do innych programów stanowych, w Oklahomie nie będzie ustalonej listy kwalifikujących się schorzeń. Oznacza to, że lekarze będą mogli kierować się własnym uznaniem i przepisywać konopie indyjskie tym, którzy uważają, że mogą z nich skorzystać.

Chociaż gubernator Fallin nie poparła ustawy, powiedziała, że uszanuje wolę wyborców. Obawiała się przede wszystkim, że ustawa ta otworzy drogę do legalizacji marihuany rekreacyjnej. Aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Oklahomy, tego lata będzie ona współpracować z ustawodawcami podczas specjalnej sesji legislacyjnej. Ich celem będzie:

    Ustalenie, jak najlepiej postąpić Zajęcie się przepisami Ustanowienie ram regulacyjnych Zapewnienie, że medyczna marihuana będzie rzeczywiście używana w przypadku ważnych chorób medycznych.

Co zawiera nowa ustawa?

Chociaż nowe prawo może zostać zmienione i uzupełnione o nowe przepisy, w obecnym kształcie wprowadza ono program, dzięki któremu dostęp do medycznej marihuany będzie łatwiejszy niż w innych stanach. Przede wszystkim, Departament Zdrowia Stanu Oklahoma otworzyłby nowe biuro i zarządzałby nim. Do jego obowiązków będzie należało:

    egzekwowanie przepisów Wydawanie licencji dla hodowców, dystrybutorów i producentów Nadzorowanie wydawania kart identyfikacyjnych dla osób uprawiających medyczną marihuanę

Każda osoba dorosła powyżej 18 roku życia będzie mogła otrzymać kartę identyfikacyjną, o ile będzie miała zgodę od lekarza z certyfikatem. Osoby niepełnoletnie będą potrzebowały zgody dwóch lekarzy, a także zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Pacjenci mogą również wyznaczyć opiekuna, który będzie kupował lub uprawiał marihuanę w ich imieniu.

Po otrzymaniu stanowego dowodu tożsamości, pacjenci będą mogli:

    posiadać do trzech uncji marihuany w miejscach publicznych Przechowywać do ośmiu uncji w domu Uprawiać do sześciu dojrzałych roślin i sześciu sadzonek Posiadać jedną uncję koncentratów konopi indyjskich.

Nawet pacjenci nieposiadający karty identyfikacyjnej medycznej marihuany będą chronieni przez nowe prawo. Osoby przyłapane na posiadaniu mniej niż półtorej uncji marihuany będą mogły zostać oskarżone o popełnienie wykroczenia, pod warunkiem, że zadeklarują, że są chore. Za tego typu wykroczenie groziłaby kara grzywny w wysokości 400 dolarów.

Po uchwaleniu i wprowadzeniu w życie nowego prawa, będzie ono dobrym źródłem dochodów dla rządu stanowego. Firmy zajmujące się uprawą, przetwarzaniem, transportem i wydawaniem medycznej marihuany będą musiały wykupić licencję od stanowego biura ds. medycznej marihuany. Ponadto, od zakupów marihuany pobierany będzie siedmioprocentowy podatek od sprzedaży detalicznej. Wszystkie dochody, które przekroczą kwotę niezbędną do funkcjonowania programu medycznej marihuany, zostaną przeznaczone na stanowy budżet edukacyjny oraz na programy rehabilitacji alkoholowej i narkotykowej.

Patrząc w przyszłość

Chociaż nie ma ustalonej daty wprowadzenia ustawy w życie, gubernator Fallin oświadczyła, że ustawodawcy rozpoczną dyskusję nad jej wdrożeniem już latem tego roku. Oznacza to, że pacjenci z Oklahomy będą mogli korzystać z leczenia medyczną marihuaną już w niedalekiej przyszłości.

Jako gorący orędownik prawa dotyczącego medycznej marihuany w całych Stanach Zjednoczonych, w MarijuanaDoctors.com będziemy informować Cię na bieżąco o wszystkich zmianach zachodzących w Oklahomie i nie tylko. Jesienią, podczas wyborów powszechnych, kolejne stany będą głosować nad podobnymi przepisami, a my będziemy informować o ich wynikach.

Po wprowadzeniu w Oklahomie programu medycznej marihuany nie będziesz musiał daleko szukać, aby znaleźć wykwalifikowanego lekarza prowadzącego. Jesteśmy tu po to, aby połączyć Cię z najlepszymi lekarzami zajmującymi się medyczną marihuaną w Oklahomie.

Autor

Bartosz Guc

Dystrybutor oleju konopnego, Gdańsk

Zobacz również