Marihuana medyczna - naturalny lek na różne dolegliwości

Roślina cannabis sativa, potocznie zwana medyczną marihuaną coraz częściej uznawana jest przez władzę państw jako legalny środek wspomagający leczenie pacjentów przewlekle chorych. Dlatego też sporo się mówi na temat tego naturalnego leku, niemniej jednak, nie jest to temat nowy. Pierwszy odnotowany przypadek pojawia się w pierwszej połowie XIX wieku, zaś w drugiej połowie lat 70. biegłego wieku po raz pierwszy amerykański pacjent chory na jaskrę wywalczył w sądzie prawo do stosowania marihuany. Bez wątpienia jednak temat ten jest nadal bardzo kontrowersyjny, posiada zwolenników jak i przeciwników.

Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać? Odpowiedź na to pytanie wydaję się być proste, szczególnie gdy przyjrzymy się bliżej właściwościom cannabis sativa. Bardzo często medyczną marihuanę stosuje się w wspomaganiu leczenia stwardnienia rozsianego. Choroba ta, polega zanikaniu mięśni, czemu towarzyszy ogromy ból. Niestety, farmakologiczne, ogólnie dostępne leki przeciwbólowe posiadają długą listę skutków ubocznych, które dodatkowo obciążają wyniszczony chorobą organizm. Medyczna marihuana słynie z właściwości przeciwbólowych. dlatego co piąty chory na stwardnienie rozsiane legalnie bądź nielegalnie łagodzi stany bólowe właśnie za pomocą konopi.

Choroba nowotworowa to chyba najbardziej groźna przypadłość jaka może dotknąć organizm. Jednak leczenie odbywa się za pośrednictwem chemioterapii, która niszczy nie tylko komórki rakowe, ale i cały organizm. W efekcie pacjentom dokuczają mdłości, wymioty. Zatem medyczną marihuanę stosuje się jako środek wspomagający leczenie raka, ponieważ pomaga zlikwidować, bądź złagodzić skutki uboczne chemioterapii. Co ciekawe, do właściwości ganji zalicza się również obniżenie poziomu cukru we krwi, zatem jest stosowana w leczeniu cukrzycy lub u osób, które zagrożone są bardzo niską masą ciała - spadek glukozy we krwi, naturalnie stymuluje do spożywania pokarmu.

Autor

Wioletta Bąk

Farmaceutka, Bytom

Zobacz również